Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Kategorie produktů

České zlaté mince – prodej

Ražby zlatých mincí mají u nás dlouhou tradici. Protože státní ražební monopol umožňoval panovníkům snižovat obsah drahého kovu, popularita stříbrných grošů zavedených roku 1300 se snižovala. Jan Lucemburský se rozhodl tento vývoj zastavit ražbou prvních zlatých mincí zvaných florény. Od doby panování Karla IV. se tyto zlaté mince nazývaly dukáty.

Zatímco zlaté mince florény se razily ve Florencii, dukáty byly raženy v Praze. Pro svoje parametry byly dukáty velmi oblíbené a respektované evropskými panovníky. Takto se Čechy zapojili do evropské mezinárodní měny. Tyto české zlaté mince se staly základem pro přepočet hodnoty jiných peněz.

NNE_cervena_kazeta_8_kralove_vojevudci_intelektualove_umelci_AU

Ryzost českých zlatých mincí a medailí

Dukátové zlato je v mincovnictví mimořádný pojem. Jeho ryzost je 986, což je téměř jako zlato ryzí, jež má ryzost 999, 24 karátů. Prodej takových zlatých mincí nebo medailí je označen puncovní značkou - hlavy orla a číslem 1. Označení ryzího zlata má také hlavu orla ale s číslem 0 – jako nula příměsi.

Ryzí a dukátové zlato je tedy nejhodnotnější. Při každém prodeji nebo nákupu zlatých mincí nebo medailí je nutné ptát se na ryzost. Garantem pravosti je státní punc. Prodejce zlatých mincí a medailí musí mít své výrobky puncované přes puncovní úřad. Nakupujte tedy u prověřených prodejců co nejsou na trhu první rok a promyšleně se u prodejce informujte.