Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Kategorie produktů

Prodej zlata - jaká je aktuální cena?

Aktuální cena zlata se odvozuje podle ceny zlata na burze. Nejčastěji je to podle Londýnské burzy. Cena se uvádí v dolarech za 1 unci což je 31,1 g. Pro výpočet v korunách je potřeba znát aktuální kurz koruny vůči dolaru a nebo se podívat na portály kitco.cz nebo kitco.com

Pro prodej zlata a zjištění aktuální ceny existují na webu kalkulačky, které vám snadno ocení výkupní hodnotu zlata jehož jste držitelem. Umělecké zlato má ale těžko odhadnutelnou hodnotu a proto se při prodeji takového předmětu je potřeba poradit s odborníkem a nebo umístit takový předmět do internetové dražby a sledovat případné přihazování a navyšování ceny přímo on-line. V každém případě je nutné abyste znali ryzost zlata jehož jste držiteli.

puncovní značky v ČR 001 (640x421)

Ryzost a kvalita zlata

K určení ryzosti a kvality zlata nám pomáhají tzv. české puncovní značky. Nejběžnější puncované zlato je 14 a 18 karátové. Zde je potřeba si uvědomit, že takové zlato není čisté ale je to slitina nejčastěji dvou kovů. Doplňkový kov pak určuje barvu slitiny. Měď vytváří zlato červené a nikl nebo zinek vytváří světlou barvu zlata.

Pro výrobu určitých šperků je oblíbené i tzv. bílé zlato. Tady je třeba si uvědomit, že je to pouze technický výraz. Jedná se o klasické zlato, jež je pouze galvanizováno a pokoveno světlým kovem. Často se používá na výrobu prstenů. Pokovená vrstva se však časem může „ošoupat“. Není potom problém zlato znovu pokovit.