Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Čtyři koruny Karla IV. - zlaté a stříbrné pamětní medaile

Čtyři koruny Karla IV. - zlaté a stříbrné pamětní medaile

Materiál Cena
Zlato, ryzost 999/1000, 24 karátů, průměr 25mm, váha 28,6g, 4ks 80 000,-Kč
Stříbro, ryzost 999/1000, průměr 40mm, váha 104g, 4ks 12 000,-Kč
provedení GRAND ryzí zlato 999/1000, 24 karátů, průměr 40mm, 128g, 4ks 320 000,-Kč

 


V roce 2016 uplynulo 700 let od narození nejoslavovanějšího českého krále. Karel IV. měl v držení 4 koruny kontinentálních království. Jako první v naší historii obržel titul Císař Římský (Imperator Romanus) a na hlavu mu byla vsazena nejvzácnější koruna Karla Velikého. Tuto pamětní medaili jsme vám nabídli v roce 2012 a před ní v roce 2008 to byla medaile s vyobrazením Karla IV. s korunou krále římského.

K 700-stému výročí od jeho narození jsme tyto 2 medaile zkompletovali o poslední 2 medaile. Jedná se o 2 portréty, na nichž je Karel IV. vyobrazen s korunou Krále Lombardského a druhý portrét s korunou Českého Krále – tzv. Svatováclavskou.

Portrét s korunou krále lombardského je doplněn o Milánskou katedrálu na pozadí medaile. Lombardie je oblast v severozápadní Itálii od Alp až k údolí řeky Pád. Jde o nejbohatší region v Itálii a jeden z nejbohatších v Evropě. Název získal od germánského kmene Langobardů. Hlavní městem Lombardie je Milán. O Lombardii měla vždy zájem Francie i Rakouské císařství. Z francouzských vládců zde naposledy vládl Napoleon Bonaparte. Lombardie má dnes v Itálii výsadní postavení. Je sídlem nejsilnějších italských společnosti.

Portrét s korunou českého krále je doplněn o Karlův most se sochou Bruncvíka v popředí a Staroměstskou věží v pozadí. Tuto korunu nechal Karel IV. vyrobit ke své vlastní korunovaci a je nejvýznamnější částí našich národních klenotů. Její hodnotu nelze vyčíslit. Je uložena v chrámu sv. Víta vedle svatováclavské kaple, pod 7 zámky, k nimž má klíč 7 představitelů české státnosti. Váží 2,358kg a je na ní 96 drahokamů a 20 perel. Je vytvořena z 1mm silného zlatého plechu ryzosti 21 karátů. Na vrcholu je kříž s trnem z Kristovy trnové koruny.

Socha Bruncvíka je opředena mnoha bájemi. Její název má i možnou spojitost s dolnosaským Brunšvikem (dnes Braunschweig). Podle legendy je její předlohou saský a bavorský vévoda Jindřich Lev (velký oponent císaře Fridricha Barbarossy). Jindřich Lev se roku 1172 vydal z Brunšviku s kontingentem 1200 mužů ve zbroji na svatá místa do Jeruzaléma. Tato cesta měla silné politické pozadí a romantická legenda o Lvu, jež Jindřicha Lva doprovázel po zbytek života, může mít spojitost s bojem o moc s císařem Barbarossou. Tato legenda byla populární nejen v Německu a dalších zemích, ale i v Českém království.

Vážený kliente, určitě budete se mnou souhlasit, že jakákoli pamětní medaile v ryzím provedení s králem Karlem IV. je dárek, památka, která udělá radost a potěší každého. Připomene nejen blízkého člověka, ale i moudrost myšlenek a promyšlenost činů, které jsou aktuální již 700 let.

Karlova zbožnost a víra ve vzkříšení byla skutečná. Kdo je vyvolen, kdo předurčen? V pokoře před Bohem jsou si všichni rovni, neboť o spáse duše má být teprve rozhodnuto....... Praha tak díky Karlovi IV. Lucemburském už 700 let zůstává nejen otiskem jeho duše, ale i možným místem posledního soudu, který rozhodne o spáse nebo zatracení našich duší.

Objednat