Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Kategorie produktů

České puncovní značky

Jak poznat zlato

Kvalita (neboli ryzost) zlata se vyjadřuje podle karátů a puncu. Ryzí zlato má 24 karátů - jedná se o číslo, které vyjadřuje obsah zlata ve slitině. V orientaci o kvalitě zlata potom pomáhají puncovní značky, které jsou dány Puncovním úřadem ČR. Kvalitu zlata podle nich spolehlivě poznáte. Puncy jsou jednoduché grafické symboly a čísla, v České republice je jich registrováno celkem pět. Například ryzí zlato – 24 karátů má značku orla hledícího vlevo a arabskou číslici 0. Puncovní značka s hlavou orla, který hledí vlevo a arabskou číslicí 1, potom značí dukátové zlato (986/1000).

České puncovní značky - pro zlaté, stříbrné a platinové zboží

Puncovní značka s hlavou orla, který hledí vlevo a číslicí 2 má ryzost 900/1000 a označuje 22 karátové zlato. Značka hlavy kohouta s číslicí  3 – to je 18 karátové zlato(750/1000)  a 14 karátové zlato označuje puncovní značka hlavy labutě a arabská číslice 4 (585/1000). Používají se ale i symboly ze staršího období a setkat se můžete i se šperky, které mají puncovní značky jiných států, ve kterých byly vyrobeny. Pokud šperk označení nemá, je to známka toho, že ze zlata vyroben není! Dávejte si pozor! V České republice se můžete setkat i se šperky, které mají jiné puncovní značky. Může se jednat o puncovní značky, které platily dříve nebo o puncovní značky jiných států. Pokud si nejste jistí, raději si značky nechte ověřit. Navíc pozor – pokud značka na šperku chybí, je to známka jeho falešnosti! Takovým šperkům se rozhodně vyhněte!

Tipy:

  1. Nošením šperku. Stačí jeden den, abyste poznali zda jde o pravé anebo kočičí zlato. Pokud vám po nošení zůstane na kůži barevná stopa, je jasné, že o pravé zlato rozhodně nepůjde.
  2. Zkuste magnet. Zlato není magnetické.
  3. Hadřík na čištění šperků. Pokud třikrát pořádně protřete falešné zlato, nejspíš se vám po této akci kov ze zlatého pokovení ošoupe.
  4. Zaručenou informaci o pravosti šperků vám dá klenotník v místním klenotnictví, který provede chemický test kvality zlata.